HomeHomeWhat we doGet involvedOur partnersWays to giveHealthWho we areContact usClub Resources

Club Service Awards

Volunteers at Clubs around the country have been recognised for their service to Special Olympics with Level One and Two Awards Service Awards.

Level One – Senior Volunteer Awards are presented to volunteers who have continuously served Special Olympics New Zealand at Club level for 10 or more years.

Level Two – Long Service Volunteer Awards are for those who have continuously served Special Olympics New Zealand at Club level for more than 20 years.

Congratulations to all of the deserving recipients!

Special Olympics Canterbury
Special Olympics Hawkes Bay
Special Olympics Horowhenua
Special Olympics Mana
Special Olympics Manawatu
Special Olympics Nelson
Special Olympics North Taranaki
Special Olympics Manawatu
 

Special Olympics Canterbury
Senior Volunteer Award

Ashton, Philip
Barrington, Lynda Joan
Cooper, Sylvia Geraldine
Cross, Malcolm Charles
Dobbie, Barbara
Fitzsimon, Susan Mary
Gourdie, Michael David
Hunter, Dianne (Di)
Krammer, Anthony Adrian
Krammer, Janice Margaret
Lamb, Karin Elizabeth
Marr, Annette Reid
Noble, Alasdair Dewar Lowe
Noble-Young, Heather
Ogilvie-Lee, Carmel Rose
Ogilvie-Lee, Paul Andrew
O'Hara, Suzanne Jane
Phillips, Moehau (Moe)
Van Der Haven, Garry Peter
Waters, Jeffery (aka Jeff) Carl
Westgarth, Malcolm Lloyd
Westgarth,Elisabeth Ann
 

Long Service Volunteer Award

Chand, Betty Eleanor
Gibbs, Eric James
Gibbs, Lorraine Margaret
Hollier, Dorothy Marguerite
Morris, Jennifer(known As Jenn)
Robson, Alan F
Ventom, Patricia Kay (Trisha)
 

Special Olympics Hawkes Bay
Senior Volunteer Award

Anderson, Peter Joseph
Crabtree, Shayne
Donovan, Anne Louise
McQuinlan, Sandra Jill
Sutherland, Ian Trevor
Tearle, Coralie Gayle (Gayle)
 

Long Service Volunteer Award

Baldwin, Ian C
Lowe, Jack Brougham
Plummer, Robyn Elizabeth (Liz)
Potts, John
Wilson, Yvonne Margaret
 

Special Olympics Horowhenua
Senior Volunteer Award

Jarvis, Jennifer B
Ridley, Denise Jeanette
Thomson, Kaye
Thomson, Phillip Henry
 

Long Service Volunteer Award

Easton, Vivian Dawn
Whakatihi, Sharron Mary
Wright, Heather Muriel
 

Special Olympics Mana
Long Service Volunteer Award

Tofts, William
 

Special Olympics Manawatu
Senior Volunteer Award

Hendra, Shona Therese
Humphreys, Olwyn
Johnson, Malcolm James
Learmonth, Susan Maria
McEwen, Kenneth Robert (Ken)
Sloane, Colleen Joyce
 

Long Service Volunteer Award

Huntingdon, Christine
Huntingdon, Peter Andrew
Ismail, Moira Helen
Pitt, James (aka Jim)
Poole, Marianne
Ryan, Glenise Ethel Lyn
 

Special Olympics Nelson
Senior Volunteer Award

Coleman, Jaqueline
Laney, Wendy Robyn
Marris, Judith Margaret
Robinson, Dallas Catherine
Savage, Norah
Fearn, Patricia Vatmai
Humphreys, Colleen Phillipa
Shaw, Albert
Topp, Graeme Henry
 

Special Olympics North Taranaki
Senior Volunteer Award

Cash, Nigel Ian
Nicholls, Linda Mary
Rose, Gladys (aka Val) Valerie
Wood, Joanne(aka Jo)
 

Long Service Volunteer Award

Bridgeman, Mavis Eileen
Brooking, Max
Brooking, Robyn
Mills, Virginia Leigh
Roberts, Nicholas John
Roberts, Rachel Anne
Thornhill, Sylvia Mary
 

Special Olympics Wanganui
Senior Volunteer Award

Boyle, Vanessa May
Robertson, Elizabeth Aileen (Liz)

Long Service Volunteer Award

Boyle, Margaret Mary
Kavanagh, Daniel James
Smith, Michael

 

Our Valued Supporters

NZ-Sport-Logo-BLK-(1).jpg
NZCT-logo-resized.jpg  hct-logo.bmp  Datacom.jpg

Minter-ellison-2016_stacked.jpgInfinity.jpg    Pub-Charity1PUB_v_logo_COL_pos.jpg

Attitude-Logo-RGB-Large.jpg  TST-Logo-1-TST_CMYK.jpg
 

  


LF_AdvertisingLogo_rgb_E.jpg 
   Pelorus-Trust-Hi-Res-Col.jpgProvender-Logo_New.jpg
IHC-Logo-(1).gifFundraising-Chocs-2016.jpgLogo-Black.jpg